The following are expected to graduate from Dundee University at a
ceremony this afternoon:
FACULTY OF MEDICINE
AND DENTISTRY
BACHELOR OF
DENTAL SURGERY
Stella Mitchell (with Honours and Merit); Heather M. Ballantyne (with
Commendation); Callum J. Blackhall (with Commendation); Rognvald A.
Linklater (with Commendation); Esther J. McDerra (with Commendation);
Kenneth N. Wallace (with Commendation); Rigel B. Allan; James M. Baden;
Heather Campbell; Kirstin S. Dunlop; Jennifer S. Fenwick; David J. Gibb;
John A. Hoayun; Tracey A. Lobban; Anna L. Macdonald; Esther M.
McDonnell; Anna L. McGowan; Andrew G. McIntosh; Trevor McKissick; Aria
Malek-Mohammadi; Michael F. Morrow; Claire M. Munro; Amir H.
Nadersepahi; Martin C. Reid; Raheela Riaz; Ian D. Robertson; Dominic A.
Rossiter; Firozah Shariati; Peter J. Smyth; Malcolm A. Stewart; Mark I.
Stewart; Nicola M. Stewart; Basel J. Switzer; Richard M. Turton; Claire
Williams; Samantha Wood.
BACHELOR OF MEDICINE
& BACHELOR OF SURGERY
Tracey A. Baird (with Honours); Jacqueline Andrews (with Honours);
Allan Ah-Weng (with Commendation); Yann P. Goh (with Commendation);
Kirsty J. Straton (with Commendation); Rafiq Abed; Mohammed F. Ahad;
Afshin Alijani; Zakariyya A. Al-Mrayat; Janette M. Allan; Keith D.
Anderson; Sohail Ashraf; Stephen M. Birch; Jan L. Bong; Alan N. Bowie;
Heidi Brown; Malcolm I. Burgess; Philippa M. Bushell; Jean-Pierre M.
Charon; Heok K. Cheow; Pik K. Chun; Donald K. Dobie; Warren L. Doherty;
Malcolm W. Dyer; Joanne Ellison; Keith Faloon; Colin A. Farquharson;
Stewart B. Fleming; Robin D. Forbes; Nicola C. Frew; Khadhra Galaal;
Suresh Gohil; Stephen R. Gurling; Yussef Haider; Joanne Hardie; David R.
Harding; James E. Harrower; Catherine T. Hatton; Heather M. Hayes; Scott
J. Hendry; Alison E. Hill; Omar J. Hilmi; Pon P. Hsu; David J. Hughes;
Manjit S. Jaspal; Andrew M. Johnston; Stephen J. Jukes; Mohammed A.
Karajeh; Padmavathi Karyampudi; Raied M. Khatib; Shing W. Lee; Roderick
Lo; Rosemary H. Lord; Penelope M. Lupton; Martin J. McAreavey; Fiona J.
McGarry; Irene W. Man; David J. Mitton; Duart M. Morrison; Catherine A.
Motwani; Fenella J. Moulding; Paul Mowbray; Ghalib A. Mukadam; Jane K.
Mulvaney; Elaine Munro; Matthew M. Orde; Robert M. Orme; Denise A.
O'Shea; Jonathan D. Pash; Tamara Pollington; Manjit Purewal;
Priyadharshini Puvanendran; Nirmalan Puvi; Malathi Rajendra;
Nanthakumaran Ramachandran; Freda M. Razvi; Qasim Rizvi; Shamas A.
Sadieq; Niranjani Sathananthan; Mohammed Suhail; Brando C. Tamayo;
Naresh K. Tandon; Caroline F. Thomas; Krishni Thurairajah; Richard J.
Tobin; Khai S. Toh; Kathryn L. Turner; Luay N. Uqlat; Kerstin L. Voss;
John A. Wardell; James R. Wigfull; Simon J. Wills; Corinne E. Wilson;
Gavin A. Wong; Marc R. Woodbury-Smith; Jonathan T. Yung; Dorin Ziyaie.
BACHELOR OF MEDICAL SCIENCE
I -- Mohamed R. Al-Aloul - Pharmacology; Mark J. Ballantyne -
Pathology; Justine I. Davies - Forensic Medicine; Kathryn J. Fallas -
Pathology; Russell D. Petty - Pathology; Douglas R. Smith - Forensic
Medicine; Kevin I. Wheeler - Biomedical Engineering; Sharon J. White -
Anatomy. II:1 -- Elma A. Alexander - Pathology; Barbara E. Babor -
Medical Psychology; Louisa Chan - Pharmacology; Martin F. Clark -
Physiology; Noelle C. Collins - Pathology; Fiona G. Court - Forensic
Medicine; Puneet Dubb - Physiology; Jonathan D. McCormick -
Developmental and Molecular Medicine; Nerinder K. Narhlya -
Pharmacology; Andrew J. Scott - Physiology; Vasumathy Sivarajasingham -
Pharmacology; Yusuke Ueno-Dewhirst - Medical Psychology; Joanne H.
Waller - Pathology; Andrew P. Webster - Pharmacology. II:2 -- Gillian D.
Kerr - Developmental and Molecular Medicine; Nadeem Khalid - Pathology;
Naomi Schuster-Woldan - Developmental and Molecular Medicine; Patrick J.
Watmough - Forensic Medicine.
MASTER OF DENTAL SCIENCE
Aase E. Rosfjord Thorstensen - Periodontology.
MASTER OF MEDICAL EDUCATION
Jameel Ali; Abednego Chigumbu; Rae F. Couch; Vinette E. Cross; Peter
Ellis; Deborah S. Kiceniuk; Leah W. Nganga; Maria G. Parerewa; Pakamas
Sanguansai; Alison M. Smith.
MASTER OF SCIENCE
Ronnie Abi-Raad - Biomedical Engineering Science; Hans-Rudolf Alfter -
Biomedical Engineering Science; Yahya A. Al-Husain - Biomedical
Instrumentation Engineering; Hend N. Al-Obaid; Sa'ad A. Al-Uthaim -
Biomedical Instrumentation Engineering; Markus B. Biewer - Biomedical
Engineering Science; Cheryl M. Black; Jonathon Blake - Molecular and
Experimental Pathology; Praminda Caleb - Biomedical Instrumentation
Engineering; Wei-Kang Chao; Panagiotis Christakos - Biomedical
Instrumentation Engineering; Helen Cunningham-Dobson - Molecular and
Experimental Pathology; Therese A. Dooley - Environmental Health; Paul
J. Farrell - Analytical Biochemistry; Robert A. Finan - Biomedical
Instrumentation Engineering; Stephen N. Fitzgerald - Molecular and
Experimental Pathology; Bernard Gilmore - Biomedical Engineering
Science; Neil S. Gordon; Zahida P. Hanif - Analytical Biochemistry;
Andrea M. Hanson - Biomedical Engineering Science; Stacey F. Hoare -
Molecular and Experimental Pathology; Allan B. James - Bioanalytical
Chemistry; Julian Kyomuhangi - Environmental Health; Barbara Laliotou -
Molecular and Experimental Pathology; Paul D. McBride - Molecular and
Experimental Pathology; Ann C. McCafferty - Molecular and Experimental
Pathology; Gordon G. MacGregor - Molecular and Experimental Pathology;
Masocha A. Mtshena - Environmental Health; Radhakrishnan Nair G -
Biomedical Instrumentation Engineering; David James Newton - Biomedical
Instrumentation Engineering; Gordon W. Nicoll; Salem S. Nijmeh -
Biomedical Instrumentation Engineering; Christopher Okiror-Odolle -
Environmental Health; Dimitrios Pananakis - Biomedical Instrumentation
Engineering; Dimitris Papaparaskevas - Biomedical Instrumentation
Engineering; Michael J. Preston - Biomedical Engineering Science; Pamela
Ross - Molecular and Experimental Pathology; Fatima N. Sheikh -
Analytical Biochemistry; Misheck M. Sibanda - Environmental Health; Mark
Taylor - Biomedical Engineering Science; Gary J. Willetts - Biomedical
Instrumentation Engineering; Martin J. Wozencroft - Biomedical
Engineering Science.
MASTER OF PUBLIC HEALTH
Ayorinde O. Akinbode; Ayodele A. Alaiya; Adriana Arevalo V.; Mohammad
Assai Ardakani; Abraham O. Bamikole; Siu M. Chan; Abdullah S. Guelleh;
John H. Kiwanuka-Semakula; Tariq A. Mian; Naseer A. Raja; Eleni Riza;
Nedson L. Zulu.
DOCTOR OF PHILOSOPHY
Ayser S. Al-Alousi; Yousef M. Al-Lanqawi; Paul H. Beardon; Colin A.
Brown; Angela Grant; Robert F. Halliwell; Ahmed H. Hassan; Amanda J.
Lee; Hilary M. Malone; Alasdair K. Murray; Altamiro M. Pereira; Lesley
A. Pierce; Margaret B. Russell; Kenneth M. Stewart; Mark J. Woolford;
Fakhir H. Yassin.
DOCTOR OF MEDICINE
Alan A. Connacher (with Honours); Alan T. Evans (with Honours);
Geoffrey Hulks (with Honours); Chak S. Lau (with Honours); John H.
Anderson; Paul A. Broadhurst; John W. Gregory; Mark R. Hargreaves; David
A. Hepburn; Ian H. Johnston; Chim C. Lang; Anne E. Morrison; James B.
Neilly; Alan D. Pithie; Ian M. Smith; Michael J. Webberley; David
Williams.
FACULTY OF SCIENCE AND ENGINEERING
BACHELOR OF SCIENCE
I -- Paul J. Adam - Biochemistry; Louise Anderson - Microbiology;
Jillian E. Bailie - Chemistry; Fiona A. Boylan - Computer Science;
Girvan Burnside - Mathematics-Statistics; Julian F. Cracknell - Computer
Science; Philip A. Duncan - Computer Science; Ian Fidock -
Accountancy-Chemistry; Fleur D. Hayes - Pharmacology; Vicky N. Jackson -
Biochemistry; Blythe J. Lindsay - Biochemistry; Simon A. McCallum -
Zoology; Tracey L. McCarthy - Biochemistry; Alison A. McGuire -
Biochemistry; Kirsten E. Mundt - Biochemistry; Elizabeth A. Oddy -
Biochemistry; Craig D. Ramsay - Accountancy-Computer Science; Andrew
Yool - Biology. II:1 -- Andrew G. Aitken - Zoology; Colin I. Alexander -
Accountancy-Computer Science; Neil R. Alexander - Applied Mathematics;
Ruth A. Allan - Pharmacology; Scott T. Allan - Microbiology; Rose Allen
- Microbiology; Frank Arnot - Computer Science; Claire Baillie -
Psychology; Robin A. Balfour - Statistics-Financial Economics; Jason G.
Banks - Chemistry-Pharmacology; Richard K. Barlow - Biochemistry;
Matthew A. Begg - Pharmacology; Sunella L. Brahma - Medicinal Chemistry;
Phoebe E. Brownlee - Zoology; Colin J. Campbell - Chemistry; Claire Cook
- Pharmacology; Nicola M. Craig - Mathematics-Numerical Analysis;
Richard A. Craythorne - Biochemistry; Mark N. Cropper - Biochemistry;
Martin D. Davidson - Botany; Alison M. Dempsey - Zoology; Barbara J.
Dhanjal - Physics; Nicola M. Dickson - Biochemistry; Maria Di Ponio -
Psychology; Emma J. Divers - Zoology; Leonie R. Dryden - Biochemistry;
Steven Elliott - Biochemistry; David S. Elsworth - Psychology-Computer
Science; Rachael R. Frazier - Biochemistry; Mark C. Fredericks -
Biochemistry; Martin J. Gilchrist - Zoology; Graeme Hamilton - Computer
Science; John I. Hamilton - Biochemistry; Syed M. Hassan - Biochemistry;
Anthony J. Hedley - Applied Mathematics; Nicola C. Henley -
Microbiology; Jane L. Hepburn - Biochemistry; Graham F. Hill - Zoology;
Andrea Hooper - Biochemistry; Alastair G. Hunter - Computer Science;
Brian Irving - Physiology; Timothy B. Isam - Biochemistry; Helen M.
Jamieson - Microbiology; Nicholas R. Kelly - Applied Mathematics;
Alasdair L. Kempster - Computer Science; John G. McFarlane -
Biochemistry; Stephen McGhie - Chemistry; Susan H. MacGregor -
Biochemistry; Louise Megson - Microbiology; Alison L. Milligan -
Accountancy-Computer Science; Emma S. Moxey - Zoology; Sacha J. Oliver -
Psychology; Beatrice Page - Zoology; Lindsey Parkinson - Medicinal
Chemistry; David A. Parry - Zoology; Patricia Pickett - Zoology;
Samantha L. Raggett - Microbiology-Genetics; Emma L. Rankin - Zoology;
Catherine E. Rickards - Microbiology; Ashley Robertson - Zoology; Julie
C. Robertson - Psychology; Gary L. Rubin - Biochemistry; Francis J. Ruiz
- Physiology; Charles N. Russell - Botany; Seema Sharma - Pharmacology;
James A. Sidney - Pharmacology; Claire H. Simons - Biology; Sharon A.
Smith - Biochemistry; Duncan W. Stephen - Biochemistry-Pharmacology;
Linda T. Stevenson - Mathematics; George E. Taylor - Computer Science;
Lucy A. Tucker - Physiology; Neil E. Vince - Computer Science; Uta
Wagner - Biochemistry; Antony T. Welton - Psychology; Devon A. Whyte -
Biochemistry; Jacqueline Williams - Accountancy-Mathematics; Jillian
Williams - Pharmacology; Jonathan D. Windram - Physiology. II:2 --
Alyson M. Allott - Microbiology; David J. Bickerton -
Mathematics-Computer Science; Sarah A. Burl - Anatomy-Biochemistry;
Sarah J. Burt - Zoology; Graeme Campbell - Pharmacology; Andrew P.
Carrotte - Microbiology; David L. Carter - Biochemistry; Richard D.
Charlton - Mathematics-Statistics; Jan Connerton - Chemistry; Lisa M.
Davie - Zoology; John G. Eastham - Physics; Louise Emerson - Applied
Mathematics; Janina Greenshields-Bell - Mathematics-Statistics; Derek W.
Hanna - Biochemistry; Robert J. Hannigan - Accountancy-Chemistry;
Katherine J. Hawes - Computer Science; Stephen G. Hughes - Psychology;
Lee-Ann S. Jack - Accountancy-Mathematics; Warren P. Jardine -
Biochemistry; Narinder Kaur - Biochemistry; Fiona D. Leitch -
Psychology; Caroline J. Lilburn - Microbiology; Lorna S. McKay - Botany;
Andrew J. McKenzie - Pharmacology; David McNeilly -
Accountancy-Mathematics; Dougal Mann - Medicinal Chemistry; Aretha M.
Morgan - Physiology; Zara L. Morrison - Psychology; Kirsty A. Murray -
Biochemistry; Tobi A. Okafo - Biochemistry; Craig D. Owen - Chemistry;
Martin P. Playford - Biochemistry; Roger J. Povey - Anatomy-Physiology;
Ian Riach - Biochemistry; Gareth J. Roberts - Medicinal Chemistry;
Timothy P. Sangster - Microbiology-Genetics; Susan E. Scott - Biology;
Francesca C. Smith - Zoology; Caroline L. Thomson - Psychology; Andrew
Tracey - Applied Mathematics; Renu Vijh - Biochemistry; Andrea Williams
- Biology; Lucie E. Wilmot - Psychology; Nigel G. Wood - Psychology.
III: Alistair D. Doig - Physics; Raymond H. Dorrian - Physics; Nigel G.
Jean - Physics; Philip A. Jones - Chemistry; Neal Linton - Zoology;
Graham W. Mackie - Computer Science; Bruce K. Rushton - Chemistry; David
P. Swainston - Botany.
BACHELOR OF SCIENCE
Shehnaaz K. Bandukwalla; Marion A. Bell; Roslyn M. Blair; James A.
Boyle; Andrew N. Carter; Nicola J. D'Arcy; Christopher P. Darlaston;
Lynne S. Dempsey; Christopher Dunderdale; Alison J. Gibb; Flora L.
Grigor-Taylor; James R. Johnston; Lisa Johnston; Jason A. Kay; John C.
Kernohan; Angus B. Lawrie; Toby S. Lee; Valerie E. MacFarlane; Jeremy C.
Milligan; Wanda J. Milne; Karen P. Oliver; Abdul Rahman; Katrina F.
Seaward; Richard A. Smith; Fiona G. Sunderland; Neil R. Wakeford; Stuart
C. Williamson; Andrew R. Wilson; Craig J. Wood; Stephen E. Woodcock;
Derek Young.
BACHELOR OF ENGINEERING
I -- Pang N. Chiang - Electronic Engineering-Microcomputer Systems;
David T. Clark - Electrical and Electronic Engineering; Paul M. Cochrane
- Electronic Engineering-Microcomputer Systems; Darren A. Cooper - Civil
Engineering; Eric A. Davidson - Electronic Engineering-Microcomputer
Systems; David M. Elder - Electronic Engineering-Microcomputer Systems;
Keith A. Jones - Civil Engineering-Building; Hamish Lal - Civil
Engineering; Nigel G. Paton - Electronic Engineering-Microcomputer
Systems; Wing F. Wong - Electrical and Electronic Engineering. II:1 --
Norman B. Black - Manufacturing Engineering-Management; Penelope A.
Bolam - Civil Engineering-Management; Andrew E. Boyd - Civil
Engineering; Paul M. Boylan - Manufacturing Engineering-Management;
Alastair J. Buchanan - Civil Engineering; Hung S. Cheang - Electrical
and Electronic Engineering; Derick M. Cochrane - Electronic
Engineering-Microcomputer Systems; Malcolm D. Coutie - Manufacturing
Engineering-Management; James M. Donald - Civil Engineering; John C.
Dundee - Civil Engineering; William D. Freney - Civil Engineering;
Andrew J. Hyelman - Electronic Engineering-Microcomputer Systems; Sachin
Kerur - Civil Engineering; Christopher A. Landa-Font - Electronic
Engineering-Microcomputer Systems; Alan Mackay - Civil Engineering;
Bryan J. Magee - Civil Engineering; Sukhjeevan S. Matharu - Electronic
Engineering-Management; Faizal K. Okhai - Manufacturing
Engineering-Management; Graeme K. Ripley - Civil Engineering-Building;
Hai K. Teo - Electronic Engineering-Microcomputer Systems; Adrian J.
Webberley - Electronic Engineering-Management; Jason N. Wilde -
Electrical and Electronic Engineering; Michael D. Will - Civil
Engineering. II:2 -- Che J. Blake - Electronic Engineering-Physics;
Gavin C. Browne - Civil Engineering; Siong K. Chua - Civil
Engineering-Management; Gary Cochrane - Electronic
Engineering-Microcomputer Systems; Nigel G. Douglas - Civil Engineering;
Alan R. Edwards - Civil Engineering; Joanne L. Elliott - Civil
Engineering-Management; Feargal Finnegan - Electronic
Engineering-Microcomputer Systems; Shaun S. Fraser - Civil
Engineering-Building; Leslie P. Gowdy - Civil Engineering; Brian C.
Henley - Electrical and Electronic Engineering; Uche C. Mere -
Electronic Engineering-Microcomputer Systems; Julia M. Mudd - Electronic
Engineering-Microcomputer Systems; Ciaran Rooney - Electronic
Engineering-Microcomputer Systems; Jignasha Surti - Civil
Engineering-Management; David J. Tonks - Electronic
Engineering-Microcomputer Systems; Fraser A. Walker - Electronic
Engineering-Management; David R. Williams - Civil Engineering; Richard
S. Wilson - Civil Engineering. III: Stephen J. Allan - Electronic
Engineering-Microcomputer Systems; Kostas Doukakis - Electrical and
Electronic Engineering.
BACHELOR OF ENGINEERING
Ali K. Al-Khudairy; Ali A. Mohd Saleh - Remote Sensing; Fiona N Muir.
MASTER OF SCIENCE
Khalifa M Abdulnasser - Remote Sensing; Aishah Abu Bakar - Concrete
Technology; Abdul R. Aburas - Computing and Information Technology;
Mohammed Afzal - Electronic Circuit Design and Manufacture; Meshari S.
Al-Amri - Remote Sensing; Neil J. Alexander - Numerical Analysis and
Programming; Bachar Al-Hakim - Concrete Technology Construction and
Management; Harbi Ali Ahmed - Concrete Technology Construction and
Management; Batea Z. Al-Shammery - Remote Sensing Image Processing and
Applications; Alexander R. Anderson - Mathematical Biology; Martin H.
Andrews - Remote Sensing Image Processing and Applications; John S.
Banks - Computer Science; Annette Baty - Biochemistry; Robert J. Bauld;
Graham J. Berry - Physics and Technology of Amorphous Electronic
Materials; Panagiota Bosdogianni - Computing and Information Technology;
Constantinos Boukouvalas - Computing and Information Technology; Timothy
N. Bungey - Civil Engineering; Daniel Carroll - Electronic Circuit
Design and Manufacture; William C. Christie; Stephen O. Clandillon -
Remote Sensing Image Processing and Applications; Paul J. Cockaday -
Civil Engineering; Wayne Cowpland; Jose C. Da Silva - Remote Sensing
Image Processing and Applications; Martin T. Davies - Electronic Circuit
Design and Manufacture; Richard J. Davies - Surface Science and
Heterogeneous Catalysis; Nigel A. Devnani - Computing and Information
Technology; Steven A. Donnelly - Electronic Circuit Design and
Manufacture; Susan L. Downing - Computer Science; Paul J. Elliott;
Ioannis T. Famelis - Numerical Analysis and Programming; Aidan F.
Farrell - Concrete Technology Construction and Management; Michael P.
Fitzgerald - Surface Science and Heterogeneous Catalysis; Jonathan
Fulford - Biological Nuclear Magnetic Resonance; Declan T. Gaffney -
Electronic Circuit Design and Manufacture; Peter T. Gardner -
Biochemistry (Biotechnology); Dimitris Gazis - Remote Sensing; Susan M.
Giles - Mathematical Biology; Peter R. Gilleece; Zoe N. Goodman -
Mathematical Biology; Julie M. Harold - Remote Sensing Image Processing
and Applications; Andrew J. Harris - Remote Sensing Image Processing and
Applications; Peter D. Henderson - Concrete Technology Construction and
Management; Heike Henneken - Remote Sensing Image Processing and
Applications; Nader A. Hidayatalla - Concrete Technology Construction
and Management; Christian J. Huttich - Physics and Technology of
Amorphous Electronic Materials; David T. Irwin - Electronic Circuit
Design and Manufacture; Waqar A. Jaffery - Electronic Circuit Design and
Manufacture; Bubu P. Jallow - Remote Sensing Image Processing and
Applications; Justin P. Kelly - Physics and Technology of Amorphous
Electronic Materials; Andrew F. Kent - Electronic Circuit Design and
Manufacture; Sami U. Khan - Concrete Technology Construction and
Management; Caroline L. Kirman - Remote Sensing Image Processing and
Applications; Martin W. Krynitz - Remote Sensing Image Processing and
Applications; Mirko Labbri; Jeffrey W. Lau - Concrete Technology
Construction and Management; Douglas G. Low - Biological Nuclear
Magnetic Resonance; Antony C. Lowe - Electronic Circuit Design and
Manufacture; Debra McAnerney - Biochemistry (Biotechnology); Mary K.
McCluskey; Angus J. McGlashan - Electronic Circuit Design and
Manufacture; Stephen J. McKenna - Computing and Information Technology;
Maurice R. Makokha - Electronic Circuit Design and Manufacture; Ioannis
Mallios - Computer Science; Thomas F. Melia - Concrete Technology
Construction and Management; Peter Mellor - Surface Science and
Heterogeneous Catalysis; David M. Millar - Computer Science; Mary E.
Moore - Computer Science; Jonathan Moores - Biological Nuclear Magnetic
Resonance; Graeme J. Morphew - Remote Sensing Image Processing and
Applications; Simon J. Mumford - Remote Sensing Image Processing and
Applications; Bryan A. Munday - Surface Science and Heterogeneous
Catalysis; Andrew J. Murphy - Biological Nuclear Magnetic Resonance;
Mark A. Nicol - Computer Science; Sotiris Nikolopoulos - Computer
Science; Muhd F. Nuruddin - Concrete Technology Construction and
Management; Captain O. Okpeki - Electronic Circuit Design and
Manufacture; Matthew C. Osborne - Remote Sensing Image Processing and
Applications; Richard D. Osborne - Remote Sensing Image Processing and
Applications; Blanca Payas Puigarnau - Remote Sensing Image Processing
and Applications; David P. Penman - Computer Science; Paul S. Perry -
Electronic Circuit Design and Manufacture; Frank Plab - Numerical
Analysis and Programming; Stephanie L. Prescott - Computing and
Information Technology; Paul D. Riggs; Andrew G. Saunders - Electronic
Circuit Design and Manufacture; Axel Schalt - Remote Sensing Image
Processing and Applications; Volker Schumacher - Remote Sensing Image
Processing and Applications; Vasiliki Servou - Computer Science; Reza
Shahmohammadi; Jason Silver - Concrete Technology Construction and
Management; Gianfranco Sinha - Electronic Circuit Design and
Manufacture; Malcolm R. Souter - Computing and Information Technology;
Martin Spencer - Electronic Circuit Design and Manufacture; Gordon
Stenhouse - Concrete Technology Construction and Management; David J.
Stone - Remote Sensing Image Processing and Applications; Nikolaus J.
Strater - Numerical Analysis and Programming; Zsuzsanna Suba - Remote
Sensing Image Processing and Applications; Alison Tait - Computer
Science; Jonathan C. Taylor - Electronic Circuit Design and Manufacture;
Caroline E. Thomas; William E. Thompson - Physics and Technology of
Amorphous Electronic Materials; Trevor Townsend - Remote Sensing Image
Processing and Applications; Trang M. Tran - Electronic Circuit Design
and Manufacture; Evagelos Tsirimokos - Computer Science; Philip M.
Turner - Electronic Circuit Design and Manufacture; William Westlake -
Physics and Technology of Amorphous Electronic Materials; Silke F.
Wewetzer - Remote Sensing Image Processing and Applications; Alexandra
A. Whan - Biochemistry (Biotechnology); Anthony G. Wilkinson -
Biological Nuclear Magnetic Resonance; Lisa J. Woodhouse - Mathematical
Biology; Steven M. Wren - Mathematical Biology; Susan J. Young -
Concrete Technology Construction and Management; Amjad M. Yunus -
Computing and Information Technology; Stephan Zientek - Remote Sensing
Image Processing and Applications.
DOCTOR OF PHILOSOPHY
Munshi Ab Hamid; Ahmed H. Al-Arjani; Mohanna R. Al-Jawadi; Abolfazl
Arabzadeh; Andrea Baker; Helen Baker; Ashley A. Bell; Neil D. Brewis;
Mark S. Brogan; Brian Dalby; Adel E. El-Ghaly; Andrew Gardner; Mohammed
M. Gharieb; Alastair D. Gillies; Fred Goesmann; John M. Goward; Stephen
P. Hawser; Benjamin P. Hemmens; Mohd K. Ismail; David A. Jones; Badshah
Khan; Shengru Li; George MacKay; Elizabeth McNairn; Laura J. McWalter;
Maria G. Maldonano-Codina; Sara F. Nakielny; Iqbal Noor; David W. Odee;
Ian S. Osborne; Martin B. Padley; Stephen R. Pearce; Abd R. Piah; David
J. Pulford; Karen P. Scott; Daniel J. Sillence; Craig G. Simpson; Julian
A. Smart; Andrew Stanforth; David Stevenson; Brian D. Stewart; Xiuhong
Sun; Maud M. Swanson; Cyrus Vaziri; Heather L. Watton; Elizabeth A.
Webster; Peter K. Wellsbury; David T. Welsh; Ronald E. Wheatley; Morten
F. Willums.
FACULTY OF LAW
BACHELOR OF ACCOUNTANCY
I -- Andrew C. Bowie; Deidre A. De Araujo; Francine Douglas; Colin B.
McGregor; Nigel A. Murdoch; George O'Neill; Paul J. Teague. II:1 --
Julie C. Anderson; Samuel S. Bassett; Frances A. Beaton; Alistair J.
Brown; Tracy J. Brown; Peter Cox; Paul C. Crichton; Adrian G. Crockett;
Nicola V. Ekin; David L. Frain; Catherine A. Glenn; Calum A. Gordon;
Jacqueline A. Hague; Barry D. Hudson; James A. Kernohan; Alan R. Lee;
Allison A. McIntyre; Calum S. MacLeod; Andrew C. McMeeking; David J.
Mathers; Andrew I. Milburn; Yvonne A. Neave; Fiona M. Petrie;
Jatinderpaul S. Sandhu; Gavin A. Simpson; Lindsay G. Smith; Timothy J.
Wells; Stuart D. Wightman; Lorraine A. Young. II:2 -- Deborah A. Abson;
Alan Adeshiyan; Mohammed Azam; Graham S. Breakenridge; Gillian Cameron;
Stephen A. Corry; Catherine M. Douglas; Neil Falconer; Paul G. Forbes;
Clare D. Graham; Andrew D. Harwood; Andrew D. Herbert; Dean A. Kaye;
Fiona C. Kenneth; Paul R. Kerr; Gregor N. Lyle; Keith R. McDaid; Janet
H. McIntyre; Mary L. Madden; Michalakis Michaelides; James R. Purdie;
Joanna E. Reid; Graeme M. Roberts; Samuel J. Wilkins.
BACHELOR OF ACCOUNTANCY
Frances B. Carroll; Hui L. Chee; Gavin W. Curran; Mei P. Koh; David J.
McCarlie; Lindsey R. MacDearmid.
BACHELOR OF LAWS
I -- Kerry J. Pettigrew; Julian W. Yarr. II:1 -- Lynne Armour; Euan C.
Banyard; Melanie J. Barbour; Laura J. Calvert; Brian C. Castle; Adrian
D. Cottam; Valerie J. Curtis; June C. Dargie; Adrian D. Eakin; Nicola A.
Ferguson; Gillian C. Gray; Kevin Hampton; Jonathan A. Hewitt; Allison E.
Hunsdale; Guy A. Irving; Lesley A. Jack; Jennifer Laughland; Justin M.
Levinson; Joanna McDonald; Janis J. Miezitis; Stephen S. Millar; Stephen
D. Monaghan; Liam Murphy; Lorna Nelson; Matthew Nicholson; Christopher
I. Nicol; Gregor K. Peebles; Shaun L. Purdey; Geraldine J. Scaife;
Michael S. Scott; Richard A. Souter; Tristan G. Turnbull; Kathryn J.
Watson; Emily J. Wiewiorka; Mark J. Barbour-Smith; Susan A. Brown;
Margaret H. Cairns; Jonathan M. Chadwick; Jacqueline Clark; Jennifer C.
Cormack; Jonathan M. Dark; Jasmine W. Fong; Scott H. Forrest; Anna C.
Furlong; Martin P. Goldie; Kenneth W. Gray; Donna Grieve; Rowena J.
Johnston; Julie A. McAlister; Ian B. McCarlie; Stephanie J. McDougall;
Michael J. McGonigle; John M. McKenzie; Lara M. McLauchlan; Colette
McLaughlin; Stephen G. McQuillan; Bruce C. Macrossan; Maritz Mansor;
Victoria M. Morrison; Caitlin J. Neil; Jill K. Nicol; Julie M. Rafferty;
Lynne Robinson; Dominic D. Stewart; Alexander C. Young.
BACHELOR OF LAWS
Maria F. O'Reilly (with Distinction); Anne E. Allan; John Allan;
Thomas W. Anderson; Ernest B. Bell; Neil R. Bowie; Andrew J. Bradley;
Grant Brown; Angela L. Campbell; Pauline E. Collins; Anne Connolly;
Michael G. Creegan; Veronica E. Crichton; Campbell V. Donaldson; Dennis
T. Gallacher; Marjory E. Geddes; Heather A. Glen; Thomas M. Hollerin;
Karren Huzzey; Yvonne Johnston; Susan Justice; Christian Kane; Louise R.
Koulaouzos; Anne M. McFarlane; Neil MacLeod; Elizabeth A. McPhee;
Alastair H. Marshall; Rognvald I. Mason; Suzanne M. Mertes; Adell
Mitchell; Mukesh Moorjani; Stephen A. Morrison; Craig A. Murray;
Margaret M. O'Neill; Robert D. Scott; Euan F. Sinclair; Sean K. Sloan;
Michael W. Smith; Morag J. Smith; Timothy N. Smith; Jacqueline A.
Stephen; John R. Stephen; Graeme W. Todd; Lynda A. Vanderboon; Katherine
N. Wiles; John G. Williamson.
MASTER OF LAWS
Edna A. Adewunmi; Herbert M. Dusabe (in Resources Law and Policy);
El-Walied M. El-Malik; Klas Engdahl (in Petroleum and Mineral Law);
Christelle A. Le Reiguer; Leon E. Moller (in Resources Law and Policy).
CERTIFICATE IN POSTGRADUATE
MEDICAL EDUCATION
Maeve G. Keaney; Kenneth I. Sidford.
DIPLOMA IN ANALYTICAL
BIOCHEMISTRY
Lynne Armstrong.
DIPLOMA IN BIOMEDICAL SCIENCE
Stephen D. Evans.
DIPLOMA IN ENGINEERING
Electronic Power Engineering
and Management
Thilo Andratschke (with Distinction); Hassan A. Abdali Hassan (with
Merit); Moosa A. Ismail.
Electronic Circuit Design
and Manufacture
Mustaque Ahmed; Mohammad A. Hussain.
DIPLOMA IN LEGAL PRACTICE
Elizabeth E. Cuschieri (with Distinction); Pamela J. Murray (with
Distinction); Thomas W. Anderson; Katherine J. Arthur; Gordon S. Blair;
Scott Boyle; Neil J. Campbell; Ian N. Caplan; Stephen D. Colliston;
Gordon W. Cooke; Grant O. Crockart; Ann Crombie; Shona F. Currie;
Michael R. Dailly; Lindsay D. Darroch; Robin A. Davidson; Kim J.
De-Smid; Esther-Nina Dobson; Nicola O. Duncan; Ashley A. Edwards; Susan
F. Faithfull; Alan Fraser; Graeme D. Fyfe; Lesley J. Gordon; Bruce W.
Graham; Douglas I. Gray; Michael K. Greig; Karen A. Gribben; David R.
Hamilton; Robert W. Heigh; James R. Hodson; Anne-Mhairi Johnston;
Michael A. Kane; Karen E. Leadbitter; Iain S. McClay; Angus D.
MacCulloch; Linda A. MacKellar; Craig MacLeod; Karen McLeod; Aileen R.
Miller; Lorna D. Montgomery; Joseph J. Morrow; Wendy M. Nicoll; Wendy
Noble; Darina C. O'Donnell; Pauline M. Reid; Susan J. Rhodes; Ailsa
Ritchie; Ian B. Robertson; Terence D. Ruddy; Bruce D. Savage; Sean K.
Sloan; Craig A. Thomson; William Venters; Louisa J. Wade; Sharlene M.
Wardrope; Ruth F. Wilson; Elizabeth A. Wootton.
DIPLOMA IN MEDICAL EDUCATION
Martin Schreiber (with Distinction); Hettie Anderson; Brendan C. Bain;
Isobel Chisholm; Barbara E. Clay; Heather Currie; Morag C. Donovan; Jose
A. Guerreiro; June A. Harris; Gloria V. Hassall; Susan M. Hulme; Iain
Johnston; Pattapong Kessomboon; Rajni K. Patel; Apostle P. Perkoulidis;
Dolores Rafter; Isobel Rolfe; David Sinclair; Margaret Tasker; Jose L.
Turabian; David Turner; Dianne E. Watterton.
DIPLOMA IN SCIENCE
Computer Science
(With Merit)
Brian M. Armour; Robert M. Jackson; Oscar Manso; John Meagher; Kashif
Razzaq.
Computer Science
Christopher P. Darlaston; Thomas G. Gregory; Fahim Hossain; Kenneth J.
Low; Mark W. McKenna; Jeremy Milligan; Kerry E. Murphyc; Tarek S. Orab;
Pauline C. Small; James R. Thring; Helen E. Vance; Amanda J. Weddell.
Why are you making commenting on The Herald only available to subscribers?
It should have been a safe space for informed debate, somewhere for readers to discuss issues around the biggest stories of the day, but all too often the below the line comments on most websites have become bogged down by off-topic discussions and abuse.
heraldscotland.com is tackling this problem by allowing only subscribers to comment.
We are doing this to improve the experience for our loyal readers and we believe it will reduce the ability of trolls and troublemakers, who occasionally find their way onto our site, to abuse our journalists and readers. We also hope it will help the comments section fulfil its promise as a part of Scotland's conversation with itself.
We are lucky at The Herald. We are read by an informed, educated readership who can add their knowledge and insights to our stories.
That is invaluable.
We are making the subscriber-only change to support our valued readers, who tell us they don't want the site cluttered up with irrelevant comments, untruths and abuse.
In the past, the journalist’s job was to collect and distribute information to the audience. Technology means that readers can shape a discussion. We look forward to hearing from you on heraldscotland.com
Comments & Moderation
Readers’ comments: You are personally liable for the content of any comments you upload to this website, so please act responsibly. We do not pre-moderate or monitor readers’ comments appearing on our websites, but we do post-moderate in response to complaints we receive or otherwise when a potential problem comes to our attention. You can make a complaint by using the ‘report this post’ link . We may then apply our discretion under the user terms to amend or delete comments.
Post moderation is undertaken full-time 9am-6pm on weekdays, and on a part-time basis outwith those hours.
Read the rules hereComments are closed on this article